Regularna praca nad mobilnością naszych stawów czy też systematyczne rozciąganie naszych mięśni przynosić wiele korzyści.
Wiele z nich ma swoje potwierdzenie naukowe pomimo, że niektóre aspekty są bardziej złożone niż powszechnie się uważa. Czy wszyscy powinni taką pracę wykonywać? O tym w podsumowaniu!

Podstawowe założenia systematycznej pracy nad mobilnością i/lub rozciąganiem:

  • Zwiększenie elastyczności: Rozciąganie mięśni i ścięgien podczas regularnych ćwiczeń zwiększa ich zakres ruchu (ROM). Badania wykazują, że zarówno statyczne, jak i dynamiczne rozciąganie może skutecznie zwiększyć elastyczność poprzez poprawę tolerancji nerwowej na rozciąganie, a nie poprzez trwałe wydłużenie mięśni i ścięgien. Taka praca powinna być dobrze dobrana i nauczana przez fizjoterapeutę u każdego w sposób indywidualny.

  • Zapobieganie bólom mięśni: Regularne rozciąganie może również przyczynić się do zmniejszenia sztywności mięśni i poprawy ich ogólnej funkcji, co z kolei może pomóc w zapobieganiu bólom mięśni. Badania wykazały, że rozciąganie może zmniejszać odczucie bólu po wysiłku, co jest związane z poprawą przepływu krwi i redukcją napięcia mięśniowego. Obniżenie napięcia mięśniowego jest głównym celem pracy gdyż przynosi zmniejszenie sztywności które występuje po nadmiernym wysiłku lub nadmiernym obciążeniem statycznym np. po siedzeniu 8 godzin w pracy w jednej pozycji.

fizjoterapia rozciąganie i mobilność

Podsumowując, rozciąganie jest korzystne zarówno dla zwiększenia elastyczności, jak i zapobiegania bólom mięśni, głównie poprzez poprawę kontroli nerwowej i zmniejszenie napięcia mięśniowego, a nie trwałe zmiany strukturalne w mięśniach. Warto zapamiętać że u nie wszystkich osób taka praca będzie przynosiła ten sam efekt. Dlatego odradzamy pracy nad rozciąganiem czy zwiększaniem mobilności u osób u których tkanka jest wiotka tzn. jest skłonność do nadruchomości; taka praca będzie nadmiernie osłabiać stabilność stawów. Niestety nasze doświadczenia pokazują że właśnie wśród tej grupy osób wykonywa jest nadmierna praca nad mobilnością i rozciąganiem. Nic bardziej mylnego, tutaj powinniśmy zaprzestać takich działań gdyż jest ona szkodliwa dla naszego aparatu ruchu.

Natomiast praca u osób u których mobilność jest ograniczona lub występuje większe napięcie mięśniowe regularna praca nad mobilnością może przynieść pozytywne efekty, pod warunkiem że będzie dobrze dobrana i prawidłowo wykonywana.

Zadbaj o swoje zdrowie! Umów się na pierwszą wizytę ze specjalistą
Zarezerwuj termin ONLINE: https://bit.ly/wizytaFS
Zadzwoń do nas: 731 870 005
fizjo-sport - fizjoterapia
Share this: