Kocepcja McConnell w leczeniu bólu stawu kolanowego

Ból rzepkowo-udowy, zwany również „przednim bólem kolana”, jest powszechnie spotykaną dolegliwością w społeczeństwie jak i u sportowców. Dotyczy to 25% populacji, z czego 36% osób młodych pomiędzy 15-20 rokiem życia i częściej występuje u kobiet.

mcconnell-institute-kolano

Zespół bólu rzepkowo-udowego charakteryzuje się symptomami zlokalizowanymi w przedniej części kolana lub około rzepki. Dolegliwości są  przewlekłe lub ostre i zwykle zwiększają się podczas:

  • przysiadu,
  • wchodzenia lub schodzenia ze schodów,
  • przebywania w pozycji na kolanach,
  • po dłuższym siedzeniu,
  • podczas chodzenia lub biegania.

Może być związany z trzeszczeniem podczas zginania i prostowania kolana, sporadycznym obrzękiem, szczególnie po wysiłku, oraz pseudo-blokowaniem lub „uciekaniem” kolana.

 

Rola fizjoterapii

Fizjoterapia jest podstawową formą leczenia zachowawczego w tym schorzeniu układu ruchu. Zawód fizjoterapeuty w Australii za sprawą prof. Jenny McConnell otrzymał międzynarodowe uznanie, dzięki wybitnym osiągnięciom w leczeniu bólu kolana.

 

Najskuteczniejszym sposobem leczenia bólu rzepkowo-udowego jest program McConnell, zaprojektowany i monitorowany przez fizjoterapeutę zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta. Ten uznany program leczenia bólu kolana  został po raz pierwszy wprowadzony przez Jenny McConnell, australijską fizjoterapeutkę (McConnell, 1986). Podejście to wykorzystuje szczegółowe badanie i ocenę, funkcjonalny program ćwiczeń w celu poprawy kontroli mięśni wokół kolana. Aplikacje tapingu opracowane przez Jenny McConnell są wykorzystywane w celu zmiany pozycji rzepki.

 

Korzyści z fizjoterapii

Gdy terapia jest wykonywana przez fizjoterapeutę Koncepcji McConnell (szukaj certyfikowanego specjalisty McConnell) przeszkolonego w ocenie i leczeniu bólu rzepkowo-udowego, wyniki są doskonałe. W większości przypadków wystarczy od 5 do 6 zabiegów (4-6 tygodni), aby umożliwić pacjentowi powrót do normalnej aktywności czy sportu. W przypadkach kiedy dolegliwości są przewlekłe i utrzymują się powyżej 1 roku często specjalnie dobrany program ćwiczeń i tejpowania zalecany jest w okresie 2-3 miesięcy.

Ewidencja naukowa wykazała, że zarządzanie fizjoterapią oparte na koncepcji McConnell w dolegliwościach kolana jest skuteczniejsze niż jakiekolwiek inne postępowanie. Badania przeprowadzono na dwóch dużych grupach przypadków (McConnell 1986, Gerrard 1989), przy czym aż 91% pacjentów z wcześniejszym bólem kolana miało doskonałe wyniki leczenia. Australijscy fizjoterapeuci przeprowadzają obecnie pierwsze randomizowane, kontrolowane badanie oceniające skuteczność tego leczenia w porównaniu z kontrolą placebo. Projekt jest finansowany ze środków AFA (Australian Association Physiotherapy) za pośrednictwem Fundacji Badań w Fizjoterapii.

 

 

 

 


   Referencje

McConnell J (1986): The management of chondromalacia patellae: A long-term solution. The Australian Journal of Physiotherapy 32(4): 215-223.
Gerrard B (1989): The patello-femoral pain syndrome: A clinical trial of the McConnell program. The Australian Journal of Physiotherapy 35(2): 71-80.
http://bspc.com.au/apacd/infosheet/d16.htm

Share this: